Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

RECENZJE CZYTELNIKÓW

 

.

AKTUALNOŚCI:

Radek Knapp – Lekcje pana Kuki

Utworzono dnia 27.12.2017

Już pierwsze zdanie obiecuje nam, że to będzie opowieść pełna humoru. I spełnia to zadanie z nawiązką. Książka pokazuje w krzywym zwierciadle zarówno pozytywne, jak i negatywne stereotypy dotyczące Polaków, Austriaków i innych europejskich krajów. Opowiada historię Waldemara, który po radach od sąsiada, tytułowego pana Kuki, postanawia wyjechać do Wiednia. Po drodze bohater przeżyje wiele bardziej i mniej zwariowanych historii i spotka różnych typków spod ciemnej i jasnej gwiazdy. Ciekawostką jest też fakt, iż powieść po części autobiograficzna, bo sam autor też urodził się w Polsce i wyjechał do Austrii.
oprac. Tomasz Warczykowski

Ballada o Narayamie...

Utworzono dnia 27.12.2017

Zbiór dwudziestu opowiadań dwunastu wybitnych pisarzy japońskich. Jednym z nich jest noblista Kawabata Yasunari. Elementem wspólnym wszystkich historii jest poczucie niesamowitości. W opowiadaniach roi się od niesamowitych stworzeń, wydarzeń, bogów, czy duchów. Ot choćby w jednym z opowiadań bohater spędza noc z ręką, a w tytułowej historii bohaterka idzie na górę, by tam umrzeć. Jest to doskonała okazja, aby poznać zupełnie odmienny od zachodniego styl pisania i patrzenia na świat. Podejmowana tematyka jest bardzo różnorodna, od samotności, przez kazirodztwo aż do ludobójstwa. Opowiadania reprezentują różne gatunki, od grozy przez realizm magiczny aż do egzystencjalizmu. Książka powinna zainteresować wszystkich fanów Japonii i Murakamiego.
oprac. Tomasz Warczykowski

czytaj dalej na temat: Ballada o Narayamie...

Lód - Jacek Dukaj

Utworzono dnia 27.12.2017

Tasiemcowato długa, licząca sobie ponad tysiąc stron, powieść idealna na długie jesienne i zimowe wieczory. Alternatywna wizja dwudziestolecia międzywojennego, w którym nie doszło do I Wojny Światowej, świat nawiedziła epoka lodowcowa, a Polska nie odzyskała niepodległości. Umiejętne połączenie historycznych i fikcyjnych wydarzeń oraz postaci tworzy niezwykle barwny i szczegółowy świat. Świat pełen tajemnic, polityki, oraz jak to u Dukaja zwykle bywa, rozważań filozoficznych. Książka powinna się spodobać każdemu miłośnikowi wielowątkowych i rozbudowanych powieści fantastycznych w stylu „Gry o Tron” (choć oczywiście „Lód” jest umiejscowiony w zupełnie innych czasach i nie jest tak krwawy).
oprac. Tomasz Warczykowski

czytaj dalej na temat: Lód - Jacek Dukaj

Jonathan Carol – Kraina Chichów

Utworzono dnia 07.11.2017

Niedawno trafiłem na półce z literaturą angielską na bardzo ciekawą książkę. Przykuła moją uwagę głównie ze względu na przepiękną okładkę. Nie jest zbyt gruba, ma nieco ponad 200 stron. Tyle technikalia, ale o czym jest ta książka? W największym skrócie jest o marionetkach, maskach i skutkach, jakie może wyrządzić w rzeczywistym świecie napisanie powieści. Pierwsze dwie części to spokojna kreacja świata głównego bohatera i jego otoczenia. W ostatniej, trzeciej, części wydarzenia nabierają tempa, nieuchronnie prowadząc do finału. Książka powinna się spodobać przede wszystkim tym, którzy lubią się domyślać, o co chodzi autorowi oraz tym, którzy lubią obserwować, jak rzeczywistość przeplata się z fikcją. Warto przeczytać. Przy okazji dowiecie się jaką tajemnicę skrywają bulteriery.
oprac. Tomasz Warczykowski

 
 
czytaj dalej na temat: Jonathan Carol – Kraina Chichów

Gmina Obrowo